Věda a výzkum

19. září 2014

Zlatá medaile Evropské kardiologické společnosti pro profesora Petra Widimského

Prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc. obdržel na posledním výročním kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) v Barceloně nejvyšší ocenění této společnosti – zlatou medaili. Získal ji spolu s jedním z nejproslulejších světových kardiochirurgů prof. A. Carpentierem z Hôspital Européen Georges Pompidou v Paříži, který je „otcem“ umělých biologických chlopní (např. Carpentierovy-Edwardsovy protézy, Carpentierova prstence pro plastiku mitrální chlopně aj.) a dále s faktickým zakladatelem randomizovaných studií ve světě profesorem sirem R. Collinsem z Univerzity v Oxfordu.

prof. A. Carpentier, prof. R. Collins, prof. P. Widimský

Co znamená toto ocenění, lze vyčíst nejen z mimořádných jmen jeho spolu-laureátů, ale i jmen těch, kteří touto cenou byli v minulosti poctěni - např. profesoři H. Denolin, F. Loogen, P. Hugenholtz, Liv Hatle, E. Braunwald, M. Yacoub, M. Simoons, V. Fuster, K. Svedberg, P. Brugada, ale třeba i American College of Cardiology. Z České republiky (resp. Československa) ji obdržel pouze profesor Pavel Lukl, který byl prezidentem ESC v letech 1972-76, dostal cenu jako prvý a paradoxně přes svou světovou proslulost byl v čase normalizace penzionován a všemožně perzekuován za nesouhlas se sovětskou okupací. Z východního bloku je držitelem této ceny pouze ruský akademik E. Čazov a prof. Tendera z Polska (mj. prezident ESC v letech 2004-6).

Zlaté medaile ESC, Vyznamenaní: Sir Rory Collins, Alain Carpentier a Petr Widimský

Prof. Widimský cenu obdržel za svůj mimořádný přínos pro léčbu infarktu myokardu, především primární PCI, organizaci studií řady PRAGUE (výsledky studie PRAGUE 1 shodou okolností přednášel právě na sjezdu ESC v Barceloně v roce 1999) a dále založení a organizaci evropské akce „ Stent for life“ (spolu s W. Wijnsem). U příležitosti přijetí ceny proslovil prof. Widimský na sjezdu přednášku v speciální sekci „Meet the Legends“ (a jak mi se smíchem říkal po návratu z kongresu, někteří evropští kardiologové se ho při setkání v Barceloně ptali „jak se máš, legendo?“).

Myslím, že jde skutečně o velmi mimořádnou událost nejen pro Petra samotného, ale i pro celou českou kardiologii a českou vědu. Velmi trefná a pravdivá je i 1. věta, kterou Evropská kardiologická společnost uvádí tuto cenu: „The ESC is proud to be able to recognise these exceptional cardiologists for their contribution to medicine and hope that by recognising them, they will be an inspiration to future generations“. Myslím, že každý z nás to tak cítí a Petrovi k tomuto úžasnému úspěchu blahopřeje.

Více na: http://www.escardio.org

Poslední změna: 17. květen 2021 12:06