O nás v médiích

23. června 2015

Jací budou příští lékaři? Idealisté s láskou k fyzice

Zdroj: MF DNES 23.6.2015 , Rubrika: Z domova, Strana: 4, Autor: Lenka Petrášová
Zdroj: MF DNES 23.6.2015 , Rubrika: Z domova, Strana: 4, Autor: Lenka Petrášová
Prestižní povolání? „Ne, chci pomáhat lidem,“ odpověděla většina z desítek zájemců o studium na lékařské fakultě, s nimiž MF DNES hovořila. Altruismus však nestačí. Bez šancí je ten, komu nejde matematika a fyzika, zjistili u přijímaček.


Uchazeč o studium na pražské 3. lékařské fakultě právě bezchybně převyprávěl obsah textu o tom, co se s člověkem děje, když na něj přijdou mdloby. Teď má pohovořit o svých koníčcích a zálibách.


„Je to četba o holokaustu,“ překvapí komisi svým poněkud úzkým zaměřením.


„Eutanazie? Za dobu své praxe na interně jsem pochopil, že by bylo dobré uzákonit eutanazii tak, jako je to v Holandsku. Nekvalitní život by lidé měli mít právo sami ukončit a lékaři by jim neměli bránit, protože nedůstojný život není život,“ vysvětluje uchazeč svůj názor, ač se na něj nikdo neptal. Zájemce o studium - v tomto případě oboru zdravotní sestra - měl pouze říct argumenty „pro“ a „proti“ ohledně společensky kontroverzního tématu.


Student, který po krátké praxi v nemocnici došel k jasnému závěru, že smysl má jen „kvalitní život“, a ve volném čase si čte o holokaustu, zkušební komisi viditelně překvapil.

Na mysl se v tu chvíli vrací věta, kterou o čtvrt hodiny dříve u přijímaček na obor všeobecná medicína řekl předseda komise, lékař a bioetik Marek Orko Vácha: „Jak studenty vybíráme? Vždycky se ptám sám sebe, jestli bych chtěl, aby mě zrovna tento člověk ošetřoval a léčil.“


Kdo tedy bude za deset či dvacet let ošetřovat a léčit Čechy?


Sportu bych se nevzdal MF DNES oslovila několik desítek zájemců o studium na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovytěsně před začátkem písemných testů. Škola si na ně musí pronajímat obří „Palác kultury“ v Praze, aby se sem všichni uchazeči vešli.


S výjimkou jediného člověka, který přiznal, že „mít ten titul MUDr. by bylo fajn“, a čtyř dalších, kteří se o školu pokoušejí kvůli rodičům lékařům, všichni řekli: Jsem tady proto, že bych chtěl pomáhat lidem. „Jojo, to říkají na začátku vždycky, ovšem míra empatie vůči pacientovi klesá přímo úměrně s délkou studia,“ směje se proděkan David Marx, který má celé přijímací řízení na povel.


Jak tedy z tolika stovek lidí vybrat ten zlomek, který se bude po šesti letech studia a dalších čtyřech letech atestační přípravy starat o pacienty?


„Je dokázáno, že míra úspěšnosti studia u lékaře závisí na jeho umění zvládnout matematiku, v našem případě fyziku, to je velmi příbuzný obor,“ říká David Marx. „Má to co dělat s logikou myšlení. Ale není to samozřejmě jediný způsob, jak poznat dobrého lékaře. Může to být jedničkář, ale psychopat. Proto také máme druhé kolo testů, jsou to ústní zkoušky, kde je důležitý celkový projev člověka,“ vysvětluje.


Testy z fyziky jsou tady už na první pohled velmi obtížné. Kdo složité výpočty nezvládne, k ústním pohovorům už ani nepostoupí.

Z 1 540 uchazečů se jich do druhého kola nakonec dostane jen 448.


U ústních pohovorů je však patrné, že fyzika, matematika a biologie jsou jen vstupní branou. Pak už pedagogy zajímá právě to, jaký přístup by měl budoucí lékař k pacientům i ke každodenní práci.


„Děláte nějaký sport dlouhodobě? A umíte si představit, že byste jej skloubil s náročnou prací lékaře?“ ptá se zkušební komisař.

Upřímný údiv mladíka, který chce být chirurgem, proč by se měl vzdávat celoživotní lásky kvůli práci, znamenal u zkušební komise zcela jistě body navíc. Lékař totiž potřebuje mít kondici a nestát plnou vahou na jedné noze, své práci.


Takže - je třeba se obávat příští generace lékařů? Ne, dokud studentům vydrží dnešní nadšení a dokud zkušební komise dokážou odfiltrovat zájemce, kteří nemají pro práci předpoklady. Zatím mají velký výběr.


Dostali byste se na medicínu? Zkuste si to

Kdo neovládá fyziku, matematiku a biologii, lékařem se nestane. Ne že by to bylo jediné kritérium, ale na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kterou MF DNES navštívila, je úspěch u písemnému testu z těchto předmětů nezbytný pro postup k ústní zkoušce. Dostali byste se až k pohovoru?


Vyzkoušejte si to na třech konkrétních příkladech, které studenti řešili v loňských přijímačkách:


Fyzika

Lékař jede po větru trasu z nemocnice domů 60 minut, proti větru by tuto trasu jel 90 minut. Jakou dobu by potřeboval ke zdolání této trasy za bezvětří?

a) 72 minut

b) 75 minut

c) 78 minut

d) Žádná odpověď není správná


Chemie

Kolik gramů váží 224 litrů methanu (Mr 16) za normální teploty a tlaku?

a) 10

b) 16

c) 160

d) 3 584


Biologie

V mendelovské populaci je četnost recesivních homozygotů 0,01. Je-li frekvence dominantní alely p a recesivní alely q, pak

a) p = 0,1, q = 0,9

b) p = 0,9, q = 0,1

c) p = 0,8, q = 0,2

d) p = 0,5, q = 0,5


Správné odpovědi: Fyzika a) Chemie c) Biologie c)


Každý desátý - Letošní cesta od přihlášky k přijetí na 3. LF UK

  • 1 980 zájemců se přihlásilo

  • 1 540 jich přišlo k písemným testům

  • 448 uchazečů postoupilo k ústním testům

  • 195 studentů bylo přijato


Anketa Proč se hlásím na medicínu?

MF DNES se ptala studentů před písemnými přijímacími testy na 3. lékařskou fakultu UK v Praze.


Marie Stoudková

Chci pomáhat lidem, tak bych chtěla být doktorkou. Konkrétně by mě zajímal obor všeobecné lékařství a pak bych se rozhodovala, co dál. Příklad v rodině v tom roli nehrál, máme doktora jen dědečka, psychiatra, ale jeho dráhou bych asi nešla, to je docela těžká práce.


Ingrid Franková

Povolání lékaře by mě bavilo a chtěla bych ho dělat. Chtěla bych totiž něco změnit v tomto státě a v jeho fungování a chtěla bych pomáhat lidem, tak proto to rozhodnutí. Určitě jsou různé motivace, myslím, že mnohé láká třeba titul. A spoustu lidí i ta konkurence - je tu mnoho uchazečů a je svým způsobem velké privilegium se na takovou školu dostat a studovat ji.


Martin Ngyuen

Přiměli mě k tomu asi hlavně rodiče. Nejsou sice lékaři, ale děda lékař je a oni to chtěli zachovat v rodině. Nejspíš bych chtěl dělat chirurga. Jaký mám plán B? Rok si dát pauzu a pak to zkusit znovu, když se to nepodaří teď.


Vojtěch Minář

Mám otce lékaře, i bratr chodí na medicínu, takže mě to taky nadchlo. Chtěl bych být také lékař. Obor? Tak to ještě nevím.


Linda Nováková

Baví mě biologie, chemie, lidské tělo a celkově mi ta práce přijde naplňující. Rodiče v tom nehráli roli, bylo to v zásadě to jediné, co mě bavilo, takže bylo od začátku jasné, co chci dělat. Lékaři u nás určitě nejsou dobře zaplaceni. Po nějakých letech se sice už dostaví určitý výsledek, nicméně ze začátku je ta práce spíš charita a dobročinnost.


Radmil Nvota

Samozřejmě mě baví pomáhat. Zachraňoval jsem kotě, kterému někdo přejel tlapu, už když jsem byl malý, a nevadí mi krev, spíš za tím vším chci vidět to ostatní, vědět, jak pomoct. Vím, že si lidé takových lidí váží, já také, takže i proto to chci umět - zachraňovat lidi.


Eva Pilková

Baví mě pomáhat lidem. Nevím, co víc říct. Asi je to dobrý pocit, umět někomu pomoct. Nenapadá mě, jak jinak bych uplatnila to, co umím.

Sdílet na:  


print
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Kontakty

3. lékařská fakulta

Univerzita Karlova

Ruská 87, 100 00 Praha 10


tel.: +420 267 102 111

IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208


Další kontakty a bankovní spojení



Jak k nám


Váš názor