25. února 2015

Nová šance pro pacienty se schizofrenií?

Projekt ITAREPS (Program prevence relapsu schizofrenie s pomocí informačních technologií), originální vynález MUDr. Filipa Španiela z Národního ústavu duševního zdraví a 3. lékařské fakulty, si získal během několika let provozu mnoho fanoušků mezi psychiatry, pacienty i jejich příbuznými u nás i ve světě. Zatímco před vstupem do programu se v domácnostech nemocných neustále skloňovalo téma zhoršení nemoci, pacienti byli stresováni opakovanými dotazy svých blízkých na zdravotní stav, s pomůckou nazvanou ITAREPS se mnoha rodinám ulevilo. Účastníci projektu potvrzují, že nyní se spoléhají na svého „strážného“ či „hlídače“, jak důvěrně projekt ITAREPS nazývají, v podobě mobilního telefonu a webové aplikace.  Data nasvědčují tomu, že účast v programu dokáže snížit riziko relapsu a tak předejít hospitalizaci. Pokud bude tato forma prevence relapsu schizofrenie hrazena z veřejného zdravotního pojištění, bude to příjemný důkaz o tom, že organizátoři zdravotní péče berou duševně nemocné a zdravotníky, kteří o ně pečují, vážně.

prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D.