• Aktuality

Aktuality

16. května 2016

Vítězkou národního kola FameLab 2016 se stala studentka 3. LF Eliška Selinger


Mezinárodní soutěž FameLab 2016 v České republice dospěla k národnímu finále.


Vítězkou letošního ročníku se stala ELIŠKA SELINGER ze 3. LF UK. Porotu zaujala svým skvělým vystoupením nazvaným 50 odstínů epigenomu. V červnu bude reprezentovat Českou republiku v anglickém Cheltenhamu.


Konkurence nebude malá – v soutěži, která vznikla v Anglii v roce 2004 je zapojeno přes 30 států z 5 kontinentů a finalisté budou vybíráni ve třech semifinále. Samotné finále FameLab 2016 – International Finals - se koná ve čtvrtek 9/6/2016.


Foto finalistů/ek soutěže FameLab 2016. Sstojící zleva: To Quyen Nguyenová (Nikola), Jakub Kubečka, Lenka Zychová, Petr Pavlík, Monika Benkocká, Gabriela Gabčová, Julie Nováková, Martin Kozakovič. Sedící zleva:  Stanislav Kovář, Eliška Selinger, Václav Bystrianský.
Foto finalistů/ek soutěže FameLab 2016. Sstojící zleva: To Quyen Nguyenová (Nikola), Jakub Kubečka, Lenka Zychová, Petr Pavlík, Monika Benkocká, Gabriela Gabčová, Julie Nováková, Martin Kozakovič. Sedící zleva: Stanislav Kovář, Eliška Selinger, Václav Bystrianský.


Významnými partnery soutěže jsou také NASA a CERN. U nás tato soutěž pro mladé vědce a vědkyně probíhá již šestým rokem pod záštitou profesora Jiřího Drahoše, předsedy AV ČR. Ve spolupráci s Nadací Tomáše Bati, AV ČR, Českými centry a Nadačním fondem Neuron ji organizuje British Council a ADETO, z.s.


Účastníkům nabízí šanci zlepšit svou schopnost vědu popularizovat a bořit zbytečné bariéry mezi vědeckou komunitou a veřejností. Zároveň si klade za cíl přinést publiku aktuální ukázky toho, čím se v současnosti zabývá výzkum v oblasti medicíny, matematiky, přírodních a technických věd, a to způsobem zajímavým a zábavným.

Jak soutěž probíhá?

Každý soutěžící má na jevišti pouhé tři minuty. Během nich se snaží zaujmout a pobavit a hlavně vysvětlit odborné porotě a publiku nad čím bádá, čím se zabývá. Vystoupení musí být vědecky správné, neodborné veřejnosti srozumitelné a pokud možno i zábavné.


Složení poroty zajišťuje posouzení všech těchto kvalit. V letošní finálové porotě zasedl Prof. Václav Pačes, Dr. Michael Londesborough a Mgr. Marie Rodinová.

Koho jsme v národním finále viděli?

V oblastních soutěžních kolech (březen 2016) bylo vybráno z přihlášených mladých vědců a vědkyň jedenáct nejlepších – ti prošli předepsaným školením (MasterClass, duben 2016) zaměřeným na komunikační dovednosti a práci s médii. V angličtině ho finalistům ve všech zemích poskytly zastřešující organizace - Cheltenham Festivals a British Council. Školení vedli Malcolm Love a Jat Dhillon. Mezi finalisty měly zastoupení jak ústavy AV ČR, tak VŠ z Prahy, Brna, Ostravy, Zlína i Olomouce.


Další informace o letošním ročníku

http://www.lf3.cuni.cz/3LF-108.html?news=2101&locale=cz



16. 5. 2016



Sdílet na:  
Kontakty

3. lékařská fakulta

Univerzita Karlova

Ruská 87, 100 00 Praha 10


tel.: +420 267 102 111

IČO: 00216208, DIČ: CZ00216208


Další kontakty a bankovní spojení



Jak k nám


Váš názor