7. března 2016

Zemřel prof. MUDr. Jan Vavřinec, DrSc.

Zarmucující zpráva, že nás navždy opustil pan profesor pediatrie MUDr. Jan Vavřinec, DrSc., vyvolává v našich myslích vzpomínky na jeho naplněný život. Pocházel ze západních Čech, z Klatovska a svému rodnému místu zůstal po celý život věrný. Již samotný fakt studovat medicínu nebyl pro něj jednoduchý a musel si ho vybojovat. O to s lepšími výsledky absolvoval Fakultu dětského lékařství UK v Praze (1973). Nejdelší část svého profesního života spojil s 2. dětskou klinikou FN v Motole, kde začal jako sekundární lékař, pak odborný asistent. Po dvouletém intermezzu (1989-1990) v pozici zdravotnického zástupce na 2. dětské klinice v Brně se vrátil na 2. dětskou kliniku (později sloučenou s 1. dětskou klinikou v Pediatrickou kliniku) v Motole jako docent a pak profesor pediatrie do role přednosty kliniky. Po opuštění této pozice (2006) až doposud byl profesorem pediatrie a vedoucím dětské části Diabetologického centra na Klinice dětí a dorostu 3. lékařské fakulty UK Praha a FN Královské Vinohrady. Řadu let byl proděkanem 2. lékařské fakulty UK v Praze. Pan profesor byl vysoce teoreticky i prakticky vzdělaným pediatrem a hlavním fokusem jeho práce byl vždy dětský pacient, jehož úspěšná diagnostika a léčba mu přinášely nejvyšší satisfakci. V mnoha pediatrických problémech byl novátorem a vizionářem. Zasadil se o prosazení mnoha nových diagnostických a léčebných postupů. Jeho široký a detailní přehled o celé pediatrii byl až neuvěřitelný. Přesto měl jeden obor nejraději a věnoval se mu nejvíce a to dětskou endokrinologii a především diabetologii. Byl členem českých a zahraničních (amerických) pediatrických a diabetologických společností. Pediatrii a dětské diabetologii se věnoval ruku v ruce s klinickým přístupem i vědecky. Řešil české a mezinárodní granty, koordinoval řadu klinických studií. Předčasný odchod mu zabránil dokončit jeho poslední velký grantový projekt financovaný z USA - tzv. TRIGR týkající se snížení rizika diabetu u dětí, které mají vyšší pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění.  Byl autorem či spoluautorem monografií, mnoha původních vědeckých prací v českých a zahraničních periodikách. Pravidelně organizoval setkání dětských endokrinologů a diabetologů, tradičně v Karlových Varech. Pan profesor miloval své studenty a do klinické pediatrie vždy vnášel pohled aktuálně vědecký, fyziologický a patofyziologický. Bohužel nepřemožitelná nemoc ukončila jeho život uprostřed plné aktivity.

Děkujeme Ti, pane profesore, za vše co jsi pro pediatrii a pro nás, Tvé studenty, učinil, budeme se snažit dostát Tvé památce.

Spolupracovníci z Kliniky dětí a dorostu 3. LF UK

a FNKV a děkan fakulty